Haber

ABD, İran yanlısı gruplara hava saldırısı düzenleyecek

YENİ ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD’nin önceki akşam Suriye’deki İran yanlısı gruplara yönelik hava saldırısının bölgedeki ABD üslerine yönelik saldırılara yanıt olarak gerçekleştirildiğini duyurdu.

Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, basın toplantısında ABD uçaklarının Suriye’de gerçekleştirdiği hava saldırısına ilişkin bilgi verdi.

Singh, ABD Lideri’nin emriyle Suriye’nin doğusunda bulunan İran İslam Devrim Muhafızları’na (IRGC) bağlı gruplara ait bir silah deposunun ABD Merkez Komutanlığına bağlı iki F-16 savaş uçağı tarafından vurulduğunu belirtti. CENTCOM).

Bu operasyonla bölgedeki ABD üslerine yönelik saldırılardan İran’ın sorumlu tutulduğuna dair net bir açıklama yapılmaya çalışıldığını kaydeden Singh, “Bu hava saldırıları, ABD üslerine yönelik devam eden tehdit ve saldırılara cevap niteliğindedir. hem Suriye hem de Irak, IRGC ve ilgili gruplar tarafından.” gerçekleştirildi.” dedi.

Singh, ABD’nin hava saldırısının İsrail-Hamas çatışmasına yaklaşımında bir değişikliğe işaret etmediğini belirterek, ABD’nin hukuki savunma hakkını kullandığını ve bölgede bu çatışmayı tırmandırma niyetinde olmadığını savundu.

Öte yandan Singh, 17 Ekim’den bu yana ABD ve koalisyon güçlerine insansız hava araçları ve roketlerle 24’ü Irak’ta, 22’si Suriye’de olmak üzere toplam 46 saldırı düzenlendiğini ve toplamda 56 saldırının gerçekleştirildiğini bildirdi. Bu saldırılarda vatandaşlar hafif yaralandı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu