Haber

Depremden Sonra Deniz Neden Yükselir? Deniz Suyu Neden Yükselir?

Merkez üssü Kahramanmaraş / Pazarcık olan 7,7 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen 7,6 büyüklüğündeki deprem büyük yıkıma neden oldu. Deprem tam 10 ili etkiledi. Sayısız vatandaşımız enkaz altında kaldı. Arama kurtarma çalışmaları halen devam ediyor. Hatay’ı da etkisi altına alan depremin ardından vatandaşlar tsunaminin olup olmayacağı konusunda tedirginlik yaşadı. Uzmanlar tsunami olmayacağını belirtti. Ancak deniz suyunun yükselmesi vatandaşlarda endişe yarattı. Peki deniz neden yükselir? Depremden sonra deniz suyu neden yükselir?

Detaylar burada…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler tüm ülkeyi derinden etkiledi. Tüm vatandaşlar deprem bölgelerine yardım eli uzattı.

İlk günden itibaren deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Enka çatısı altında çok sayıda vatandaşımız sağ olarak kurtarıldı. Ekipler, bölgelerde çalışmalarını sürdürüyor.

Depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’ın İskenderun ilçesinde deniz seviyesi yükseldi.

Depremden sonra tsunami olur mu merak konusu oldu. Deprem akıllara Japonya’daki büyük sarsıntıyı getirdi. Japonya’daki depremde insanlar zarar görmedi ancak ardından gelen tsunaminin yıkıcı etkileri oldu. 2004 yılında Hint Okyanusu’nda meydana gelen tsunami, 14 farklı ülkeyi etkilemiş ve yaklaşık 200.000 kişinin ölümüne neden olmuştur.

Uzmanlar, Akdeniz bir iç deniz olduğu için tsunaminin okyanuslarda oluşacağını ve tsunami riskinin burada olacağını söylüyor. Olumsuzbelirtilmiş.

İskenderun Çay Mahallesi’ndeki Mete Aslan Bulvarı’nda deniz, kıyıdan içlere doğru hatasız ilerledi.

Bölgede yaklaşık 200 metrelik su birikintilerinin oluştuğu öğrenildi. Deniz suyunda hareket etmek zorunda kalan sürücüler oldukça zor anlar yaşadı. Trafik polisleri bölgede güvenliği sağlamaya çalıştı. Deniz suyunun sadece ana yolda kaldığı ve konutlara girmediği belirtildi.

Peki depremden sonra deniz seviyesi neden yükselir?

Bir depremden sonra açık denizlerde ve okyanuslarda bir tsunami meydana gelebilir. Ülkemizin denizleri iç deniz olduğundan tsunami olma ihtimali yoktur. Ülkemizde depremlerden sonra deniz yükselmeleri olabilir. Deniz yükselmesi, sarsıntıların neden olduğu yırtılmalardan kaynaklanır. Deprem, deniz tabanının bir kısmının yükselmesine neden olur. Deniz suyunun sıkıştırılabilirliği çok düşüktür. Bu nedenle deniz seviyesi yükselir, bu nedenle deniz ‘taşar’.

Depremden sonra deniz suyu yükseldiğinde ne olur?

Sarsıntıdan sonra deniz tabanında bir yükselme meydana gelir. Ortaya çıkan şişkinliğin ‘kararsız’ olduğu bilinmektedir. Deniz suyunun karaya yayılmasının nedeni deniz suyunun çekim kuvvetidir. Depremin ardından deniz suyu yükselir ve bir süre sonra eski haline döner. Tsunamideki gibi yıkıcı etkileri yoktur.

Tsunami dalgaları ise sıradan deniz dalgaları gibi davranmazlar. Sarsıntı ne kadar büyükse, tsunamide oluşan dalgalar da o kadar büyük olur. Örneğin tsunami dalgaları 300 kilometre uzunluğa ulaşabilir. Yani bir tsunami dalgasından saatler sonra bile başka bir tsunami dalgası kıyıya vurabilir. Bu nedenle küçük bir tsunami dalgası olsa bile bir büyük dalga daha yaşanabilir.

salipazariajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu