Haber

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Çin, Uluslararası Topluluğun Afrika Ülkelerine Yardım İçin Somut Adımlar Atmasını Umuyor

PEKİN, 14 Aralık (Xinhua) — Sözcü Wang Wenbin, Çin’in Afrika kıtasının sosyo-ekonomik gelişimi ve halkının refahı için somut adımlar atarak uluslararası toplumun kıta ülkelerinin gerçek ihtiyaçlarını karşılamasını umduğunu söyledi. Çin Dışişleri Bakanlığı için, Salı günü söyledi.

Wang, bu açıklamayı, ABD’nin Afrika’daki zorbalık diplomasisine ilişkin yakın tarihli bir raporla ilgili olağan basın brifinginde bir soruya yanıt olarak yaptı.

Güney Afrika Küresel Diyalog Enstitüsü geçtiğimiz günlerde “Değişen Küresel Düzende Biden Yönetişimi ve Afrika: 2. ABD-Afrika Zirvesine Doğru” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda, “ABD’nin angajmanı, Afrika’nın kalkınma zorluklarını ele almak için somut bir yaklaşım benimsemek yerine, büyük ölçüde Afrika’da ve küresel olarak Çin ve Rusya’ya karşı koymayı hedefliyor.”

Rapor ayrıca, ABD’nin zorbalık diplomasisine kıyasla Çin’in iç işlerine karışmama konusundaki duruşu ve Afrika ile ilişkilerinde kazan-kazan yaklaşımı nedeniyle Afrika ülkeleri tarafından memnuniyetle karşılandığını gösteriyor.

Tanınmış bir Afrika akademik kurumu tarafından yayınlanan bu raporun, ABD-Afrika çıkarlarına Afrika perspektifi sunduğuna işaret eden Wang, “Raporda ayrıca ABD’nin Afrika politikasının kendi çıkarlarına hizmet ettiği, Afrika ülkelerinin ise Küresel güvenlik, uluslararası “Görünüş ve büyük güç rekabeti konularında taraf seçmeye zorlamayı amaçladığına da işaret ediyor” dedi.

Sözcü, ABD’nin güçlü silah diplomasisinin Afrika’da başarılı olmayacağını vurguladı.

“Afrika’nın kalkınmasını desteklemek uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur” diyen Wang, Çin’in Afrika ile ilişkilerini en başından beri samimiyet, gerçek sonuçlar, yakınlık ve iyi niyet ve kuyuya bağlılık temelinde ilerlettiğini sözlerine ekledi. -çoğunluk ve ortak çıkarlar. Sözcü, Çin’in Afrika ülkeleriyle katılımının her zaman karşılıklı saygı, eşitlik ve samimi işbirliğine dayandığına dikkat çekti.

ABD-Afrika Zirvesi’nin yakında yapılması beklenirken, Çin, Afrika’ya artan uluslararası ilgiyi memnuniyetle karşılayacağını ve Afrika’nın büyük ulus rekabeti için bir güreş arenasına dönüştürüldüğünü veya Afrika stratejisinin dizginlemek için bir araç olduğunu belirtiyor. diğer ülkelerin Afrika ile işbirliğine saldırır ve saldırır. Böyle bir politikanın kullanılmasına karşı olduğunun altını çizen Wang, “Afrika ülkeleri, Afrika çıkarlarını ilerletmeye yardımcı olacak iş birliği ortaklarını seçecek akıl ve yeteneğe sahip” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu