Haber

Hemşire Ömür’ün katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis

İstanbul Kartal’da 20 Ocak 2022’de aile sağlığı merkezinde çalışan hemşire Ömür Erez’in (34) tabancayla ateş ederek hayatını kaybetmesiyle ilişkisi olan Rahmi Uygun (39), daha sonra bozuldu. “Tasarım gereği önceden tasarlanmış öldürme”Duruşmasına, suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle devam edildi.

“Acımız büyük”

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Rahmi Uygun cezaevinden çıkarılırken, duruşmaya Yücel Özcan Ses ve İmajlı Bilişim Sistemleri (SEGBİS) katıldı.

Tarafların avukatları da salonda hazır bulundu.

Duruşmada söz alan Ömür Erez’in ağabeyi Menderes Erez, “Acımız büyük, en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz”dedim.

“Paramı alıp dolandırdı”

Olayda tasarımın konuşma konusu olmadığını belirten tutuklu sanık Rahmi Uygun,

“Kurban paramı aldı ve beni dolandırdı. konuşmaya gittim Şantaj yapılan ve dolandırılan kişi benim. Ben bir mağdurum. Ben de olay sırasında mağdur oldum. Olay yerine amcasını çağırdığı için maktulün amcasının bana saldıracağını düşünerek silahımı çıkardım. Mağdur, karakola haber vermek yerine amcasını aradı. Öldürmek gibi bir amacım olsaydı, kapıdan girer girmez öldürürdüm. Orada şahıs elini beline koyduğu için tabanca çektim. Oradaki kişiyi görmeseydim, ateş etmezdim. Şahsın bana saldıracağını düşünerek silaha sarıldım.”

dedim.

“Beni öldüreceğini bilseydim, dururdum”

Rahmi Uygun’a yardım etmekten yargılanan sanık Yücel Özcan, “Olay sırasında hastanedeydim. Bacağımın kesileceğini söylediler. Onun için başım belaya girdi. Bir insanın bir insanı öldüreceği aklıma gelse, bir şekilde buna engel olurdum. Beni öldüreceğini bilseydim, onu durdururdum.”beraatini istedi.

Ağırlaştırılmış müebbet aldı

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Rahmi Uygun’u tutukladı. “tasarım yoluyla kasıtlı öldürme”suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar Musa Teymur ve Yücel Özcan ise Uygun’a yardım ettikleri gerekçesiyle. “Tasarlayarak öldürmeye yardım etmek”Hatasından dolayı 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezalarda indirim yok

Sanıkların cezalarında herhangi bir indirim uygulamayan mahkeme sanıklar Teymur ve Özcan hakkında tutuklama kararı verirken, sanık Musa Teymur hakkında tutuklama kararı verildi.

Mahkemenin kararından memnun olan Ömür Erez’in ailesi gözyaşlarına hakim olamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu