İş

Türkiye ile ABD arasındaki ikili ticaret hacmi Kasım’da 34 milyar dolara ulaştı

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Turkey) tarafından düzenlenen Türk-Amerikan İş Dünyası Ödül Töreni’ne gönderdiği video mesajda, farklılıklarına rağmen ABD ile bağları her alanda geliştirmeye önem verdiklerini söyledi. askeri, güvenlik ve terörle mücadele alanlarında.

Ticaret hacmi 34 milyar dolara ulaştı

Son 10 yılda ticari ve yatırım çıkarlarının karşılıklı olarak artmasından memnun olduklarını belirten Oktay, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ticaret hacminin geçen yıl 31.4 milyar dolara ulaştığını ve bu seviye ile ABD’nin dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu ifade etti. Türkiye’nin yüksek ticaret hacmine ulaştığı değerli ortaklar.

Dış ticaret hacminde 2019’a göre yaklaşık yüzde 50’lik artışın iki ülke arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine doğru ilerlemeye işaret ettiğini kaydeden Oktay, geçen ay ulaşılan 34 milyar dolar seviyesinin de önemli bir adım olduğunu kaydetti.

“ABD şirketlerinin Türkiye’deki yatırımları 14 milyar doları aştı”

İki ülke arasındaki ticari bağları “kazan-kazan” anlayışıyla güçlendiren başta AmCham üyeleri olmak üzere tüm iş insanlarını tebrik eden Oktay, iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha dengeli ve ürün çeşitlendirmesi ile artırılmasının halen devam ettiğini kaydetti. ulaşılması gereken bir hedef.

Bunun sadece ticarete konu olan ürünlerin artırılmasıyla değil, mevcut ticaretin ve yatırımların bölgeye yayılmasıyla da sağlanabileceğine işaret eden Oktay, “Örneğin ABD, ülkemizin değerli doğal kaynağı konumunda olan ülkelerden biridir. gaz tedarikçisi ve LNG, bölgede işbirliği yapılabilecek alanlardan biridir.” söz konusu.

ABD’li şirketlerin Türkiye’deki yatırımlarının 14 milyar doları aştığına işaret eden Oktay, Ukrayna-Rusya savaşının ardından Rusya pazarından çekilen Amerikan şirketlerinin Türkiye’yi “üretim, ihracat ve bölge merkezi” konumuna getirmeye artan ilgi gösterdiğini kaydetti.

Oktay, bölgesel krizler nedeniyle Türkiye’yi tercih eden yeni ABD şirketlerine gerekli kolaylıkların sağlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemizin teknolojik dönüşümünü hızlandıracak, istihdam yaratacak ve mevcut istikrarımıza olumlu katkı sağlayacak projelere ayrı bir önem veriyor ve bu bakış açısıyla ABD firmalarının ülkemizdeki yatırımlarını destekliyoruz. Ülke şirketlerinin ABD’li ortakları ile olan ilişkileri tatminkar.Havacılık,savunma,dijital ekonomi,tekstil,mücevher,beyaz eşya ve inşaat malzemeleri kısa ve orta vadede en değerli potansiyel alanlar olarak görülüyor.Bununla birlikte 600 milyar dolar bazında G7 tarafından açıklanan altyapı projelerinin hayata geçirilmesine yönelik politika, ABD şirketleri ve Türk müteahhitleri için önemli bir fırsat penceresi açıyor. Girişim, Türk ve ABD şirketlerinin gündeminde olmalı.”

“Türk markasının pazardaki bilinirliğini artırmayı hedefliyoruz”

Daha istikrarlı bir ticaret için temmuz ayında açıklanan Uzak Ülkeler Stratejisine ABD’yi de dahil ettiklerine işaret eden Oktay, stratejinin ortaya koyduğu küresel vizyon çerçevesinde ABD pazarına daha fazla ihraç ürünü getirmeyi ve ihracata yönelik ihracat yapmayı hedeflediklerini kaydetti. Türk markasının bu pazardaki bilinirliğini artırmak.

Oktay, uzak ülkelerin ortasında ihracatta değerli bir paya sahip olan ABD için çalıştıklarını ve ABD stratejisi üzerinde çalıştıklarını, bunun yanı sıra lojistik ve iş geliştirme merkezleri kurmak için birçok hareket kurduklarını söyledi. ticaret heyetleri, fuarlar ve tanıtım düzenlemeleri gibi klasik pazarlama araçlarına.

ABD’den Türkiye’ye sağlık ziyaretlerini artırmak için hem sigorta şirketlerini hem de işletmecileri kapsayan bazı poliçeler tasarladıklarını da belirten Oktay, Türkiye’de Türk dizi ve sinemalarının yayın platformlarına girmesini sağlayacak çalışmaların yanı sıra ABD, dijital oyunlar ve yapay zeka alanında da çalışıyorlar. Türk firmalarını ABD pazarına getirecek eylemlere yer verdiklerini belirtti.

“F-16 bir fırsattır”

Oktay, ekonomik ilişkilerdeki gelişmelere rağmen Türkiye’nin güvenliğini doğrudan ilgilendiren PKK/YPG ve FETÖ gibi terörizm konusunda ABD ile anlaşmazlıkların devam ettiğini hatırlattı.

Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere bölgedeki gelişmelerin Türkiye’nin önemini ve NATO içinde üstlendiği kilit rolü bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Oktay, bu hassas dönemde müttefiklerin Rusya’ya yaptırım ve kısıtlamalar uygulamalarının çok önemli olduğunu kaydetti. birbirlerine yanlış zamanda yanlış saldırıdır.

Oktay şöyle devam etti:

“PKK/YPG gibi eli kanlı terör çetelerinden yardım istemek de hatadır. Hele DEAŞ gibi bir başka terör örgütüyle yürütülen çaba çerçevesinde. Hem ülkemizi hem de bölgemizi tehdit eden terör yuvalarını yok etmeye devam edeceğiz.” Sınırlarımızın içinde ve dışında birer birer, “Bölgesel istikrarın yeniden sağlanması için ülkemize yönelik tek taraflı yaptırımların bir an önce kaldırılması elzemdir. Türkiye ile ABD arasındaki savunma işbirliğinin değeri ortadadır. F-16 tedariki ve modernizasyonu talebimiz, savunma bağlantılarımızı daha da güçlendirmek için bir fırsattır. Talebimiz en kısa sürede sadece Türkiye tarafından karşılanacaktır.” “Bu, NATO’nun caydırıcılık ve savunma yetenekleri açısından kritiktir. ABD yönetiminin talebimize verdiği destekten memnunuz. Kongrenin bu süreçte olumlu bir rol oynamasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Biden’ın mutabık kaldığı ve bu yıl hayata geçirilen Türkiye.” – ABD Stratejik Düzenlemesi, ABD ile aramızdaki ilişkilerin gelişmesine ve derinleşmesine katkı sağlamaktadır. Bu mekanizma sayesinde, ABD ile ilişkilerimizi ortak çıkarlar temelinde geliştirirken, sorunlarımızı gerçekçi ve ileriye dönük bir bakış açısıyla çözebileceğiz.”

AmCham Türkiye aracılığıyla, Türkiye ve bölgede ekonomik iş birliği kurma potansiyeli olan ABD’li iş insanlarını, bölgenin güvenilir limanı olan Türkiye’nin yatırım ve ticaret ortamında yer almaya çağırarak, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ne seslendiğini kaydetti. ve ilgili tüm bakanlıklar buna katkıda bulunmaya ve destek vermeye hazırdır. .

Oktay, ticari diplomasi aktörü olarak AmCham Türkiye’nin yürüttüğü çalışmaların Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin tüm boyutlarına yansıyacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu