Haber

Almanya’da toplanan deprem yardımı ‘prosedür’e takıldı: Yardım AFAD dışına gönderilemiyor

İZMİR – Merkez üssü Maraş Pazarcık olan ve 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından başlatılan yardım kampanyaları yurt dışında da devam ediyor. Birçok ülkede temel ihtiyaç malzemeleri deprem bölgesine gönderilmek üzere toplandı. Almanya’da toplanan materyallerin “yasal prosedür” gerekçesiyle bekletildiği öğrenildi. Başta Frankfurt olmak üzere birçok bölgede toplanan malzemelerin depolarda muhafaza edildiği öğrenilirken, konuyla ilgili olarak konsolosluğa başvuran Türk vatandaşlarına AFAD dışında herhangi bir şekilde yardım gönderilemeyeceğinin söylendiği öğrenildi.

“MAĞAZALAR İLK GÜN DOLU AMA İZİN VERİLMEDİ”

Frankfurt bölgesindeki olayları Gazete Duvar’a aktaran Kazım Dilekçi, “Depremin olduğu ilk saatlerden itibaren kurumlar devreye girerek duyurularını yaptı. Buradaki insanlar çok hassas. Eskiyen giyim malzemeleri yerine birçok kişi gitti. mağazalardan alışveriş yaparak yeni şeyler aldım. Üç gün mühlet verildi ama ilk gün. “Tüm depolar dolu. Ancak malzemeler gönderilmek üzere bekletilir. Konsolosluklara başvuruyoruz. Konsolosluklar da AFAD dışında herhangi bir şekilde gönderilemediklerini ve yasal işlemlerin uygulanacağını söylüyorlar. Yardımlar bu şekilde birden fazla yerde tutuluyor” dedi.

“İNSANLAR AFAD’A GÜVENMİYOR”

İnsanların AFAD’a güvenmediğini ve topladıkları malzemelerin bir an önce bölgeye gitmesini istediklerini söyleyen Dilekçi, “İnsanlar AFAD’a güvenmiyor. Sadece Frankfurt’ta değil, Türkiye’de de böyle olduğunu düşünüyoruz.” diğer bölgeler. Temennimiz bu malzemelerin bir an önce depremzedelere ulaşması için geri adım atılmasıdır. Orada insanlar ihtiyaç sahibi. Topladığımız malzemelerin bir an önce adresine ulaştırılmasını istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu